A domainek eltérítése egyáltalán nem új jelenség, mégis kevesen vannak, akik tudják, miről van szó. Egészen, amíg weblapjuk címét beírva be nem tölt egy pornóoldal.
Tudjuk persze, hogy a domain és maga a weboldal, amely egy szolgáltató tárhelyén vagy saját szerverünkön van, nem elválaszthatatlanok. A hekkerek nyugodtan beslisszolhatnak a kettő közé, hogy aki az adott domaint felkeresi, egy egészen másik oldalon kössön ki - eközben a weboldal, a szerveren tárolt információk pedig érintetlenek maradnak. Nem adatlopásról vagy betörésről van tehát szó a hagyományos értelemben.
Ez úgy kivitelezhető, ha a támadó bejut a regisztrátornál tárolt fiókokba, és módosítja a DNS bejegyzéseket. Az ICANN a veszélyre már 2005-ben figyelmeztetett, de ők sem menekülhettek: három évvel később egy török csapat az icann.net domaint is saját oldalára irányította.
Egy eltérítés természetesen épp olyan káros lehet, mintha magát a weboldalt törték volna fel. Nem csak a forgalmat veszítjük így el, de a látogatók bizalmát is, PR szempontból kész katasztrófa egy ilyen eset. Az eltérített domainekkel a támadók saját oldalaiknak szereznek forgalmat, vagy akár a netes feketepiacokon adják el azokat.
Az eltérítés megakadályozására szolgál többek között a DNS protokoll biztonságosabb változata, a DNSSEC, amely a webböngésző és az elérni kívánt domain közötti kommunikáció hitelesítését szolgálja. Ezt azonban még ma sem használja minden szolgáltató.
Szóval, mit tehetünk?
Mindenekelőtt értesítenünk kell regisztrátorunkat, amelytől a domaint vásároltuk.
Ezután lépjünk kapcsolatba egy olyan ügyvéddel, akinek lehetőleg van tapasztalata hasonló ügyekben. Egy eltérített domaint ugyanis kizárólag a Verisign állíthat vissza az eredeti tulajdonoshoz, ezt pedig vagy egy bírósági ítélet, vagy egy ICANN-utasítás hatására teszik meg. Az ICANN-nél az eljárás megkezdéséért regisztrátorunk felel. Fontos tudnunk, hogy maga a regisztrátor az ügyben nem tehet semmit, mert nincs meg a megfelelő jogköre hozzá.
Értesíts mindenkit az esetről. Mint azt írtuk is, az eltérített domain rengeteg kárt okozhat, és hiába várod, hogy gyorsan visszakapod azt. A lehető legtöbb embert kell értesítened róla, hogy a domainen jelenleg nem a te tartalmaid érhetőek el, amire a legjobb eszköznek jelenleg a közösségi média mutatkozik.
És ezen kívül: reménykedj benne, hogy a bíróság vagy az ICANN minél hamarabb végez az ügyeddel, és visszakaphatod jogos tulajdonodat. És legközelebb bizonyosodj meg arról, hogy domainedet minimum DNSSEC protokoll védi, mielőtt ismét elveszítenéd.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kinai cuccok blog · http://kinaicuccok.blog.hu 2015.03.05. 08:41:53
Ezt nem értem, bármikor kérhetem a domain fenntartójától hogy átirányítsa a domain nevemet máshová. Ezt simán megteszi ha olyan email címről írok ami be van regisztrálva mint kapcsolat tartó email.
Domain Admin · http://domain.blog.hu 2015.03.05. 10:11:37
A probléma nem is igazán a .hu domain nevek esetén jelentős, hanem a nemzetközi végződéseknél.
A .hu domain neveknél az ISZT tárolja a domainhez tartozó dns adatot, tehát hiába piszkálják a szoláltató honlapját. Ráadásul a .hu domain neveknél a dns átirányításhoz le kell futnia a regchecknek. Amíg az ellenőrző nem ad vissza zöld jelzést az átirányítás nem is jön létre.
Ez sokaknál okoz fejtörést, mert a külföldi szolgáltatók esetén pl.: nem jön létre postmaster fiók így a regcheck elhasal az átirányítás pedig nem jön létre. Ilyenkor jönnek a csodálkozó levelek, hogy Ők mindent jól csináltak és még soha nem találkoztak ezzel a problémával.
Valójában a .hu domain nevek sokkal biztonságosabbak és védettebbek a nemzetközi társaiknál. Pont ezért kicsit körülményesebb és macerásabb is.
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.05. 19:35:56
Kinai cuccok blog · http://kinaicuccok.blog.hu 2015.03.05. 19:43:31
Kinai cuccok blog · http://kinaicuccok.blog.hu 2015.03.05. 19:44:19
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.05. 19:56:05
Kinai cuccok blog · http://kinaicuccok.blog.hu 2015.03.05. 20:01:40
De láttam már olyan domain címeket ahol a megadott elérhetőség teljesen kamu volt, valszeg a regisztrátor nem ellenőrizte.
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.05. 20:08:26
Kamu adatokkal is lehet regisztrálni, csak nem szabad és nem is ajánlott, mert ha ügyintézni kell valamit, könnyen szopóágra kerülhetsz.
Domain Admin · http://domain.blog.hu 2015.03.06. 13:35:37
Létezik/létezett egy anonim domain regisztrátor kft, de Ők nem domain regisztrátorok és minden domaint a saját nevükre regisztráltak. Folyik is ellenük jópár per és úgy tudom a tulajdonos börtönben ül épp :)
Az egy másik kérdés, hogy a megadott adatok valósak vagy sem.
.hu domainek esetén az ISZT szigorúan ellenőrzi az adatok valódiságát és azt is, hogy az igénylőnek van-e joga az adott domain nevet regisztrálni vagy sem.
A domain.hu oldalán viszont nem látszanak az igénylő adatai. Az adatok csak az admin kontakt, tech kontakt stb nél látszanak, de Ő nem a domain tulajdonosa. Nálunk pl a domain regisztrátor vagyis a mi adataink szerepelnek.
pl.: www.domain.hu/domain/domainsearch/whois.html?domain=vitaminaruhaz.hu&ekes=vitaminaruhaz.hu
Ha a domain egisztrációkor nem valódiak az adataid, azzal megszeged a szabályzatot. Így ha kiderül pl.: küldenek neked ajánlott levelet és visszahozza a posta, akkor a domain neved elveszik.
A másik probléma az eladáskor van. Ha valaki meg akarja venni, nem tudod eladni, mert nem tudod igazolni, hogy a tied.
Remélem sikerült választ adnom a kérdésekre. Ha még bennmaradt valami, engedd ki nyugodtan. Beszéljük mac :)
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.06. 14:17:41
De mondom: az nem zavar, hogy a szolgáltató tudja az adataimat, de arra nem vágynék, hogy netes trollok megtudjanak rólam bármit, amit nem akarok az orrukra kötni.
Domain Admin · http://domain.blog.hu 2015.03.06. 14:43:29
Szóval, ha nem akarod a neveden kívül most már semmi sem látszik a domain névnél.
A neved viszont fog.
Ezt nem tudod elkerülni...elbújni meg nem lehet. Mindenképp megtalálnak. A pruttya tulajdonosa is börtönben van, pedig nagyon próbálkozott.
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.06. 14:57:38
A puruttya tulajdonosa miért ül? Amit anno láttam náluk, az csak gusztustalan volt, törvénytelen dolgot nem vettem észre.
Domain Admin · http://domain.blog.hu 2015.03.06. 15:06:27
Nem tudom miért ül, de az oldalon voltak elég komoly jogsértő tartalmak. Pl.: amikor a megcsalt/elhagyott pasi beküldte a szaftos képeket a vágytól égő barátnőkről...
De amire utalni akartam az, hogy a hatóság kötelezheti a regisztrátort, hogy adja ki a domain tulaj adatait. Vagyis nem érdemes olyan csinálni, amihez névtelenség kellhet.
pythonozok · http://visszabeszelo.blog.hu 2015.03.06. 15:16:38
És mint mondtam, nem a hatóságok elől "rejtegetném" a kilétem, hanem a kedves trollok elől. ;)
(Jó, végeredményben én is az vagyok, ha úgy vesszük :D)